Czy warto kupić smartwatcha? Oto 5 powodów

Czy warto kupić smartwatcha? Oto 5 powodów

Smartwatch może być świetnym prezentem dla wielu osób, ale najpierw musimy być pewni, że okaże się on przydatny i użyteczny. Oto 5 sytuacji, w których smart zegarek będzie niezastąpionym akcesorium i kompanem dla smartfona.

Powiadomienia

Żyjemy w czasach, gdy za pomocą komunikatorów i poczty e-mail wymieniamy większość wiadomości. Wiele osób dość często sięga też po SMS-y, natomiast wybrane aplikacje wysyłają nam mnóstwo powiadomień. Nie wszystkie zasługują na naszą szybką reakcję i uwagę, dlatego dzięki szybkiemu zerknięciu na nadgarstek błyskawicznie można ocenić, czy jest to sprawa niecierpiąca zwłoki, czy nie. Istotne jest też, by w ustawieniach smartwatcha wyłączyć powiadomienia dla mniej istotnych aplikacji, byśmy kompulsywnie nie zerkali na nadgarstek. W zbyt wielu sytuacjach smartwatch pozwolił mi w mgnieniu oka uzyskać potrzebną informację i uchronił przed przegapieniem istotnego powiadomienia, bym mógł z tego zrezygnować. Kluczem do sukcesu jest jednak rozsądne zarządzanie listą aplikacji wysyłających powiadomienia na smartwatch.

Szybkie reakcje na wiadomości i ważne zdarzenia

Powiązaną z szybkim dostępem do powiadomień funkcją jest możliwość reagowania na nie. W przypadku wiadomości SMS, z komunikatorów, a nawet e-maili, smartwatch umożliwia na szybkie odesłanie odpowiedzi przy użyciu domyślnego szablonu, funkcji dyktowania lub nawet klawiatur ekranowych oraz emoji. W ten sposób możemy w mniej komfortowych okolicznościach dać znać znajomym lub bliskim, że niedługo dotrzemy na miejsce lub że wszystko z nami w porządku. Wiele zależy od tego, czym się zajmujemy na co dzień, ale jeśli Wasza praca opiera się na wymianie wiadomości, to możliwość błyskawicznej reakcji na nie jest często na wagę złota.

Zdalne sterowanie

Nie lubicie sięgać po telefon do kieszeni lub torby, by zmienić piosenkę lub podcast albo sterować głośnością odtwarzania? A może nie ma nikogo w okolicy, by zrobił Wam zdjęcie? Wiele modeli smartwatchy umożliwia sterowanie aplikacją aparatu i to nawet z podglądem, byście mogli wykadrować fotkę w miarę dobrze i zrobili zdjęcie wtedy, gdy będziecie pewni, że wszystko jest okej, a nie gdy samowyzwalacz w aplikacji skończy odmierzać czas. Niemal wszystkie pozwalają też na wygodne sterowanie multimediami, więc jeśli korzystacie z bezprzewodowych słuchawek, to smartfon może zostać w kieszeni lub torbie, a Wy z nadgarstka będziecie mogli pomijać piosenki, zatrzymywać i wznawiać odtwarzanie oraz zmieniać głośność.

Monitorowanie aktywności i snu

Opaski fitness pozwalają zorientować się, ile czasu poświęcamy na aktywność fizyczną i sen, ale dziś to przede wszystkim smartwatche oferują dużo więcej rozwiązań w tym temacie. Coraz częściej tego typu zegarki posiadają rozbudowaną listę dyscyplin, których monitorowanie staje się łatwiejsze i dokładniejsze, a wybrane modele są konstruowane w ten sposób, że bez przeszkód można w nich także pływać. Jeśli nie przeszkadza Wam spanie z czymś na nadgarstku, to za pomocą tego samo urządzenia możecie też zmierzyć jakość swojego snu. Smartwatch będzie też dyskretnym, ale i skutecznym budzikiem. Wibrujące na ręce urządzenie budzi znacznie przyjemniej niż donośny dźwięk wydobywający się z telefonu.

Niezależność od smartfona

Wiele modeli smartwatchy posiada do wyboru kilka wariantów, z których część wyposażona jest w moduł LTE. Zapewnia on łączność z siecią komórkową niezależną od smartfona (Bluetooth) oraz Wi-Fi, więc pozostanie w kontakcie i dostęp do powiadomień oraz informacji są bezproblemowe - i to bez konieczności noszenia ze sobą telefonu. Upewnijcie się jednak, że Wasz operator wspiera e-SIM - w szczególności jako drugiej karty dla tego samego numeru. Chyba nikt nie chce sytuacji, gdzie telefon i zegarek mają różne numery.

Jaki smartwatch wybrać?

Zasada jest dość prosta: pokaż mi swój smartfon, a powiem Ci jaki smartwatch wybrać. Jeśli jesteś użytkownikiem iPhone'a, to głównie zalecany będzie Apple Watch, a dla posiadaczy smartfonów z Androidem wskazane będą modele, które z tym systemem działać będą nienagannie - i tu jest największy wybór. Na rynku nie brakuje też smartwatchy od innych producentów sprzętu i oprogramowania, ale w każdym takim przypadku niezbędne jest upewnienie się co do kompatybilności (sprawdźcie obsługiwaną wersję systemu operacyjnego) oraz możliwości smartwatcha.

PineTreePineTree