Jak wybrać najlepszy prezent dla gracza?

Jak wybrać najlepszy prezent dla gracza?

Mogło się wydawać, że kupienie prezentu dla gracza jest banalnie proste. Nic bardziej mylnego - ogrom produktów nie ułatwia wyboru, a też nie każdy miłośnik elektronicznej rozrywki zadowoli się taką samą niespodzianką. Podpowiemy, jak dobrze wybrać prezent pod choinkę dla gracza.

Na początku warto ustalić z jakiego rodzaju graczem mamy przyjemność obcować. Nie chodzi oczywiście o kategoryzowanie, ale o ustalenie odpowiedniej kategorii produktów. Największy wybór pojawi się w przypadku graczy skupionych wokół grania na komputerze, czyli tak zwanej platformy PC. To właśnie ten rynek akcesoriów jest najbardziej rozwinięty i obfituje w największą liczbę produktów.

Gracze PC-towi

Generalnie najlepiej dowiedzieć się czego graczowi brakuje oraz co już posiada i na bazie tych informacji wybrać brakujące urządzenie lub sprezentować coś lepszego. Mogą to być głośniki lub słuchawki komputerowe - te drugie są szczególnie istotne jeśli ktoś jest miłośnikiem sieciowych rozgrywek. Świetnym pomysłem na prezent dla gracza będzie również gamingowa klawiatura lub myszka - tu w zależności od półki cenowej należy spodziewać się lepszych "osiągów". Niegrające osoby nie wiedzą bowiem, że kluczowe w rozgrywce są na przykład przełączniki w klawiaturze mechanicznej lub sensor w myszce.

Jeśli dysponujemy większym budżetem na prezent, warto rozejrzeć się za gamingowym monitorem, zwracając szczególną uwagę na wartości odświeżania oraz odpowiednio małe opóźnienie. Myślę, że 144 Hz będzie w sam raz i obdarowany na pewno doceni taką niespodziankę.

Gracze konsolowi

W przypadku graczy konsolowych produktów jest trochę mniej i trzeba też pamiętać, że mamy tu urządzenia dedykowane konkretnym platformom. Nie każde słuchawki dla konsol Xbox zadziałają z PlayStation i odwrotnie. To samo z kierownicami. Z padami, czyli kontrolerami do konsol nie ma tego problemu, bo to urządzenia w zamyśle dedykowane konkretnej platformie i ciężko się pomylić. A nawet na pudełku z padem firmy trzeciej nie zauważycie opisu platformy, to poznacie przeznaczenie po kształcie samego kontrolera. Tu warto nie ograniczać się jedynie do licencjonowanych produktów, bo niejedna firma zrobiła pada czy słuchawki lepiej niż producent konsoli, ale na rynku jest też sporo kiepskiej jakości kontrolerów, więc warto uważać i czytać lub oglądać ich recenzje.

Gracze mobilni

Jeszcze innym rodzajem gracza jest miłośnik zabawy na smartfonie. I nie chodzi tu o osoby, które włączą sobie raz na jakiś czas produkcję typu Candy Crush Saga. Mobilnym graczom dedykowane są nawet specjalne gamingowe smartfony charakteryzujące się podkręconym procesorem, dodatkowym chłodzeniem czy ekranem z wyższą wartością odświeżania. Na rynku mobile jest też sporo akcesoriów dla graczy - od słuchawek po specjalne kontrolery. W przeciwieństwie jednak do klasycznych padów są to konstrukcje, w które wsuwa się smartfona, a palce przenoszą się z dotykowego ekranu na fizyczne przyciski i gałki. To bardzo fajny i często niezbyt drogi prezent, który całkowicie zmienia mobilne granie i tak naprawdę przekształca smartfona w przenośną konsolę.

Niezależnie od tego z jakim graczem mamy styczność i na jakiej platformie gra - warto wybierać prezent w myśl pewnych podstawowych zasad. Kluczowa w gamingowym sprzęcie jest jego ergonomia, którą docenia się przede wszystkim podczas długich sesji z grą. Wygodne słuchawki, dobrze wyprofilowana myszka, klawiatura z odpowiednim rozstawem przycisków i - najlepiej - podkładką pod nadgarstki. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ten aspekt, nawet kosztem milionów kolorów podświetlenia RGB.

Warto też zwrócić uwagę na uniwersalne zasady

Ogromne znaczenie ma również wytrzymałość sprzętu. Nie chodzi wcale o graczy-furiatów, którzy po nieudanym starciu potrafią cisnąć sprzętem o ścianę, ale zwykłe, codzienne użytkownie. Podczas grania pojawiają się emocje, których nie ma przy pracy biurowej, sprzęty narażone są więc na większe fizyczne obciążenia. Solidna konstrukcja klawiatury czy myszki to gwarancja, że sprzęt wystarczy na lata.

Wspomniałem o podświetleniu RGB nie bez powodu - to bardzo popularna stylistyka sprzętów przeznaczonych dla graczy. Ale nie chodzi tylko i wyłącznie o wygląd - wiele klawiatur ma możliwość wydzielenia podświetleniem konkretnych klawiszy, co jest bardzo przydatne podczas wieczornego czy nocnego grania. No i przy zgaszonym świetle naprawdę fajnie widzieć przyciski, żeby czasem nie pomylić się w ich wciśnięciu - w przypadku pisania, zawsze można coś poprawić, w grze nie ma miejsca na takie błędy.

Produktów z kategorii gaming jest naprawdę sporo, ale jeżeli chcecie pójść na tak zwaną "łatwiznę", po prostu kupcie grę. Wybór jest duży, ale może być trudny. Trzeba wiedzieć, co jest na topie, jaki rodzaj gier lubi osoba, której chcecie wręczyć prezent oraz jakich produkcji unikać jak ognia. Jednak i na to jest pewna rada - w takim wypadku najbezpieczniejsza będzie zdrapka z kodem doładowującym cyfrowy sklep. Fundusze dodane w ten sposób do wirtualnego portfela pozwolą na samodzielny zakup, który może okazać się najlepszym wyborem i sprawić najwięcej frajdy.