Jak kupić smartfon pod choinkę? Doradzamy!

Jak kupić smartfon pod choinkę? Doradzamy!

Przed nami właśnie najgorętszy okres, jeżeli chodzi o zakupy prezentów. Wśród podarków często spotkamy obecnie elektronikę użytkową, pośród której prym wiodą naturalnie smartfony. Jaki jednak smartfon kupić pod choinkę? Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu?

Podstawowa sprawa: budżet

Zanim zaczniemy szukać sprzętu, warto jasno określić sobie kwotę, jaką mamy przeznaczoną na zakup tego prezentu. Mimo wszystko w zakupowym szale możemy wydać znacznie więcej niż początkowo planowaliśmy, bądź pogubić się w ogromnej ofercie sklepów. Obecnie już nawet modele w klasie do 700 złotych to rozsądne propozycje dla mniej wymagających lub najmłodszych, z kolei w segmencie do 1000-1200 złotych mamy do wyboru mnóstwo porządnych telefonów. Oczywiście za więcej otrzymamy coś jeszcze lepszego, lecz można tak iść w nieskończoność, aż dojdziemy do iPhone 11 Max Pro 512 GB. Wątpię, by zbyt wiele osób chciało przeznaczyć na jeden prezent elektroniczny kilka tysięcy złotych.

Jaki smartfon pod choinkę? Pod gust

Nie da się ukryć, że wygląd pełni bardzo ważną rolę. Na pewno warto rozejrzeć się za wersją kolorystyczną, która będzie odpowiadała obdarowanej/obdarowanemu. Do tego dochodzi kwestia wymiarów. Aktualnie smartfony wciąż rosną i dobrze jest wybrać taki model, który nie będzie irytował swoimi zbyt dużymi rozmiarami i na pewno nie wolno kierować się tu samą przekątną ekranu. Najlepiej sprawdzić samemu w sklepie, jak obsługuje się dany model i czy dobrze leży w dłoni.

Specyfikacja na miarę

Na pewno dobrze jest, aby dane urządzenie oferowało co najmniej 2 GB RAM. To takie minimum do jakiejkolwiek stabilności działania, natomiast do komfortowej pracy na co dzień zalecam poszukanie czegoś z 4 GB pamięci operacyjnej. W tym wszystkim trzeba też sprawdzić, pod jaką wersją Androida działa dane urządzenie. Nie warto na pewno interesować się czymkolwiek, co dalej działa pod kontrolą 7.0 Nougat i starszych.

Jeżeli chodzi o procesor, to dla mało wymagających nawet czterordzeniowe Mediateki MT6735/MT6737/MT6739 czy Snapdragony 425 w zupełności wystarczą. Jeżeli jednak potrzebujemy sprzętu już do gier, warto rozejrzeć się za czymś ze Snapdragonem 625, które to stanowią minimalne wymagania pod płynną rozgrywkę. Tu także Mediatek Helio P23 i mocniejsze powinny zapewnić wystarczające osiągi. W przypadku heavy-userów najlepiej już popatrzyć na droższe produkty za ponad 1500 złotych, gdzie montowane SoC oferują o wiele wyższą moc.

W kwestii pamięci wbudowanej minimum to 32 GB. Jeżeli jednak ktoś rzeczywiście chce korzystać z telefonu najlepszym wyjściem będzie wybór wariantu ze 128 GB przestrzeni na dane i tu na pewno każdy doceni obecność slotu kart microSD. W tym momencie dopiero taka ilość daje komfort i można na spokojnie instalować swoje ulubione aplikacje bez strachu, że za chwilę wyskoczy komunikat o braku miejsca.

Wyświetlacz powinien mieć rozdzielczość HD, choć prawdziwie ostry obraz zapewnia dopiero Full HD. W kwestii jego przekątnej, wracamy do akapitu powyżej, w którym napisałem o wyborze sprzętu pod gust. Warto też poszukać czegoś z panelami OLED, oferującymi lepszej jakości obraz niż IPS, choć trudno je spotkać w segmencie poniżej 1000 złotych.

Koniecznie do zdjęć

Teraz ogromne znaczenie ma jakość zdjęć. Tu najlepiej zapoznać się z testami fotograficznymi danego urządzenia, które pozwalają znaleźć najbardziej optymalny wybór. Inaczej trudno coś takiego stwierdzić. Na pewno flagowce wypadają tu znakomicie, ale już na niskiej i średniej półce nie tak łatwo stwierdzić coś dokładnie. Myślę, że nie warto kierować się tu wyłącznie rozdzielczością i liczbą sensorów. Z kolei dla fanów selfie najlepiej jest znaleźć telefon z diodą doświetlającą przy przedniej kamerce, dzięki czemu autoportrety będą wychodzić nawet po zmroku.

Praktyczność też ważna

W tym wszystkim dobrze by było jeszcze sprawdzić, czy dany model obsługuje LTE, Bluetooth czy NFC (niezastąpione do płatności zbliżeniowych). Wiele osób ucieszyłoby się też z dual SIM i na szczęście taki dodatek oferuje teraz mnóstwo produktów.

Z baterią może być problem. Czas pracy to najczęściej wymieniany mankament telefonów, ale da się znaleźć coś z większym ogniwem. Dobrze tu też poszukać modelu z obsługą szybkiego ładowania. Moim zdaniem optymalnym wyborem byłby model z baterią o pojemności około 4000 mAh – wtedy smartfon naprawdę długo wytrzyma z dala od gniazdka.

Sztuka odpowiedzialnych prezentów

Na pewno wybór tego jednego, konkretnego smartfona na prezent nie będzie należał do łatwej decyzji. Mimo wszystko kierując się kilkoma prostymi zasadami, możemy kupić prezent, który zachwyci i jednocześnie będziemy dumni z samych siebie, że udało się nam odnaleźć perełkę w ogromnym oceanie propozycji. Tu jednak niezastąpiona pozostaje znajomość gustu obdarowywanych.